Виробництво – це доцільна діяльність людей, спрямовану створення матеріальних благ, задовольняють різні людські потреби. Виробництво – це доцільна діяльність людей, спрямовану створення матеріальних благ, задовольнить

Кредитування

Розділи: Історія та суспільствознавство

Мета: узагальнити та повторити знання учнів на тему " Економічна сфератовариства".

Хід уроку

I. Організаційний момент.

Доброго дня, дорогі учні. Ми вивчили одну з важливих та цікавих тем, і сьогодні настав час її повторити. Ви виконуватимете тест, який складається із завдань двох рівнів: рівень А – це завдання, де потрібно вибрати відповідь, рівень В – це завдання, де потрібно дати коротку відповідь.

Рівень А.

А 1. Що означає слово "економіка" у перекладі з грецької:

  1. мистецтво господарювання;
  2. керування виробництвом;
  3. управління сільським господарством;
  4. Натуральний обмін.

А 2. Що таке банк?

  1. фінансова установа, яка об'єднує кошти, приймає за певну платню вклади та надає кредити;

А 3. Під податком розуміється:

  1. кошти, розміщені для зберігання доходів;
  2. встановлений обов'язковий платіжз одержаних доходів;
  3. система економічних відносин, пов'язані з обміном товарів та послуг;
  4. купівля-продаж товарів та послуг.

А 4. Який із цих прикладів не належить до підприємницької діяльності?

  1. закупівля овочів для сім'ї;
  2. продаж побутової техніки;
  3. гарантований ремонт телевізорів;
  4. доставка піци додому.

А 5. Що таке ринок?

  1. місце продажу товарів;
  2. місце виробництва товарів;
  3. місце зберігання грошових коштів;
  4. система економічних відносин щодо купівлі-продажу товарів.

А 6. Що таке сімейний бюджет?

  1. доходи та витрати сім'ї за певний період часу;
  2. всі доходи сім'ї;
  3. всі витрати сім'ї;
  4. заощадження.

А 7. З якого віку діти мають право займатися підприємницькою діяльністю?

  1. з 12 років;
  2. з 14 років;
  3. з 15 років;
  4. із 16 років.

А 8. Прибуток – це:

  1. виручка за вирахуванням зарплати;
  2. доходи за мінусом витрат;
  3. виручка за вирахуванням податків;
  4. виручка за мінусом витрат за транспорт.

Рівень Ст.

Тут потрібно або написати слово – відповідь, або встановити відповідність.

1. Встановіть відповідність між поняттями та їх визначеннями.

2. Завершіть фразу: "Тривалість щоденної роботи неспроможна перевищувати працівників від 16 до 18 років -:".

3. Вставте поняття, відповідне визначенню: " Організація діяльності людей, спрямовану створення благ, які здатні задовольнити їх потреби - це: " .

4. Найменша кількість життєвих засобів, необхідних для підтримки здоров'я та життєдіяльності людини, називається:

5. Напишіть визначення, яке відповідає визначенню: "Працездатні громадяни, які не мають роботи заробітку, зареєстровані в органах служби зайнятості з метою пошуку потрібної роботи, шукають роботу та готові приступити до неї".

6. Закінчіть фразу: "Дефіцит бюджету - коли витрати сім'ї у бюджеті: доходи.

7. Вставте поняття, яке відповідає визначенню: "Будь-яка діяльність з виробництва та обміну товарів та послуг, що здійснюється приватними особами або організаціями з метою отримання прибутку - це:".

1.1. У російській термін «економіка» має два значення.

1.1.1. По-перше, економіка – спосіб організації діяльності людей, спрямованої створення благ, необхідні споживання. Синонімом цього значення слова "економіка" є поняття "господарство".

Економіка – 1) це господарська система, що забезпечує задоволення потреб громадян і суспільства шляхом створення та використання необхідних життєвих благ; 2) система господарювання, що включає галузі матеріального виробництва(промисловість, сільське господарство, транспорт і т.д.) та нематеріальної сфери (освіта, культура, охорона здоров'я тощо), що забезпечує суспільство матеріальними та нематеріальними благами.

1.1.2. По-друге, «економіка» позначає (2) науку, яка досліджує, як люди використовують наявні обмежені ресурси для задоволення своїх необмежених потреб у життєвих благах. Назва цієї науки було дано Аристотелем (384-322 рр. до н.е.) шляхом з'єднання двох грецьких слів: "ейкос" - "господарство" і "номос" - "закон", так що "економіка" в буквальному перекладі означає " закони господарства». Слово «економіка» вперше було використано давньогрецьким автором Ксенофонтом (бл. 430-355 або 354 р. до н.е.) як назву свого твору.

Економіка – 1) наука про господарство, способи його ведення та управління ним, відносини між людьми в процесі виробництва та обміну товарів, закономірності протікання господарських процесів; 2) наука, яка досліджує, як у умовах обмеженості ресурсів задовольняють постійно зростаючі потреби.

1.2. Головна економічна проблема полягає в обмеженості факторів виробництва та вироблених за їх допомогою благ щодо постійно зростаючих потреб людей.

Потреби суспільства у зв'язку із збільшенням чисельності населення, прискоренням науково-технічного прогресу, поглибленням культурних зв'язків та обмінів постійно зростають і стають практично безмежними. Навпаки, економічні можливості – ті реальні ресурси, які суспільство може спрямувати задоволення потреб, завжди, у кожний момент є обмеженими. Як за обмеженого обсягу ресурсів задовольнити безмежні потреби?

Від чого залежить успішне вирішення головної проблеми економіки?

Від 1) правил, принципів організації економічної діяльності(принцип раціональності, що дозволяє вибрати рішення, засновані на прагненні отримати найбільші економічні результатиз мінімальними витратами всіх необхідних для цього ресурсів); 2) економічних механізмів, тобто. способів і форм об'єднання людьми своїх зусиль під час вирішення завдань життєзабезпечення (поділ праці та спеціалізація, торгівля).

Головні питання економіки: 1) що та в якій кількості виробляти (які товари та послуги мають бути запропоновані споживачам)?; 2) як виробляти (який із способів виготовлення благ за допомогою наявних обмежених ресурсів слід застосувати)?; 3) яким чином розподіляти вироблені товари та послуги (хто може претендувати на їх отримання у власність).

1.3. Економічна діяльність – всі види господарську діяльність людей задоволення їхніх потреб та забезпечення матеріальних умов життя.

1.3.1. Види економічної діяльності: 1) виробництво, 2) розподіл, 3) обмін та 4) споживання товарів та послуг. Ці чотири сфери як стадії єдиного процесу виробництва не тільки йдуть одна за одною, а й взаємопроникають одна в одну.

Виробництво загалом (П+Р+О+П) – це діяльність товариства, спрямована на задоволення своїх потреб.

1.3.2. Протягом кожних десяти років кількість видів споживчих товарів та послуг збільшується більш ніж удвічі. Ця історична закономірність може бути названа законом підвищення потреб.

1.3.3. Блага.

Кошти, з допомогою яких задовольняються потреби, називаються благами.

Всі життєві блага = дарові блага (доступні в обсязі більшому, ніж величина потреби в них; можуть споживатися безкоштовно) + економічні блага (товари та послуги, обсяг яких: недостатній для задоволення потреб людей у ​​повній мірі; може бути збільшений лише шляхом витрати факторів виробництва ; доводиться тим чи іншим способом розподіляти).

Економічні блага = товари + послуги, що задовольняють ту чи іншу потребу людини та наявні у розпорядженні товариства в обмеженій кількості.

Товар - 1) будь-який продукт економічної діяльності в матеріально-речовій формі; 2) продукт праці, вироблений для продажу над ринком; 3) матеріальний предмет, корисний людям і тому цінується ними як благо.

Послуга – 1) блага, що надаються зазвичай над вигляді речей, а формі діяльності; 2) результат корисної діяльності підприємств (організацій) та окремих осіб, спрямованої на задоволення певних потреб населення та суспільства; 3) нематеріальне благо, що має форму корисної для людей діяльності.

Послуги не піддаються накопиченню, зберіганню, транспортуванню. Носять адресний характер (побутове, комунальне, транспортне обслуговування, навчання, лікування, догляд за дітьми та людьми похилого віку).

1.3.4. Вплив економічної сфери інші сфери життя: 1) існування суспільства неможливе без постійного виробництва матеріальних благ; 2) суспільне виробництво та сформований поділ праці та відносини власності визначають появу та розвиток її соціальної структури; 3) економічно панівні соціальні групи, як правило, прагнуть впливати на роботу держапарату та діяльність політичних партій; 4) у процесі виробництва створюються необхідні матеріальні умови у розвиток духовного життя суспільства.

1.3.5. Які основні тенденції розвитку економічного життя суспільства на рубежі двох століть?

1) На рубежі 1990-х років. народилося те, що сьогодні називається економікою знань чи новою економікою. Її відмінною рисоює розвиток нематеріальної сфери та нематеріального середовища господарської діяльності. Виробництво, розподіл та використання знань становить основу нової економіки. 2) На основі цих змін різко збільшилося матеріальне та духовне багатство людства.

1.4. Виробництво – це процес створення економічних благ, які є вихідним пунктом економічної діяльності.

1.4.1. В економічному житті є три головні учасники: сім'ї (люди), фірми та держава. Вони взаємодіють між собою, координуючи свою діяльність як безпосередньо, так і через ринки факторів виробництва (ресурсів, за допомогою яких можна організувати виробництво благ) та споживчих товарів (благ, які безпосередньо споживаються людьми).

1.4.2. Виробництво буває просте (виробляється стільки, скільки споживається) та розширене (виробляється більше, ніж споживається).

1.4.3. Шляхи збільшення обсягу виробництва: 1) розширення обсягів використання економічних ресурсів(екстенсивний шлях); 2) підвищення ефективності їх використання (інтенсивний шлях).

1.4.4. Показником або мірою того, наскільки ефективно використовуються доступні ресурси є продуктивність. !!! Продуктивність? продуктивність праці.

Продуктивність – 1) це обсяг товарів та послуг, створюваних на одиницю витрат; 2) обсяг благ, які вдається отримати від використання одиниці певного виду ресурсів протягом фіксованого періоду. Витратами може бути будь-які ресурси, задіяні у процесі виробництва, - земля, паливо, Витрати устаткування тощо.

На продуктивність прямо впливає якість трудових ресурсів, використовувані технології, ефективність управлінських рішень. Головним способом підвищення продуктивності всіх ресурсів (чинників виробництва) є спеціалізація.

1.4.5. Людство поклало в основу своєї господарської діяльності два найважливіші елементи: 1) спеціалізацію та 2) торгівлю.

Типи та рівні спеціалізації: 1) спеціалізація праці окремих людей; 2) спеціалізація діяльності господарських організацій; 3) спеціалізація економіки країни загалом.

Спеціалізація праці людей полягає в наступних принципах:

1) свідоме поділ праці для людей; 2) навчання людей новим професіям та навичкам; 3) можливість кооперації, тобто. співробітництва задля досягнення спільної мети (створення складного виробу чи будівництва заводу).

Кооперація (лат. cooperatio – співробітництво) – форма організації праці, коли він велика кількість людей соромно беруть участь у тому самому процесі праці чи різних, але з пов'язаних між собою процесах.

Спеціалізація (від латів. specialis - особливий, особливий) - 1) зосередження певного виду діяльності в руках тієї людини або господарської організації, які справляються з нею краще за інших; 2) розподіл праці на окремі операції та їх елементи.

Поділ праці у суспільстві постійно змінюється, а схема спеціалізації стає дедалі складнішою.

Спеціалізація неможлива без кооперації, яка на вищому рівні постає як процес усуспільнення виробництва.

Види поділу праці: 1) професійне; 2) подетальний; 3) повузлове; 4) міжфірмове; 5) внутрішньозаводське; 6) міжгалузеве; 7) міжрегіональне; 8) міжнародне.

Етапи суспільного розподілу праці.

1. Спеціалізація праці виникла вперше лише близько 12 тисяч років тому, коли відбулася неолітична (Велика аграрна) революція. Саме тоді стався перший поділ праці: одні люди спеціалізувалися лише на полюванні, інші стали скотарями чи землеробами. Відбувся перехід від господарства, що присвоює, до виробляючого.

2. Відділення ремесла, промисловості від сільського господарства (ремісники, пізніше промисловці).

3. Відділення торгівлі від землеробства та ремесла (купецтво).

4. Фінанси, банківська справа (лихварі).

5. Управління, менеджмент (технократія).

1.5. Обмін - 1) економічна операція, в процесі якої одна особа передає іншій речі, товар, одержуючи замість грошей або іншу річ; 2) процес, у якому замість виробленого продукту люди отримують гроші чи інший товар.

Якщо кожен учасник господарського життя спеціалізується з виробництва обмеженого кола продукції, всі інші блага він має отримувати (вимінювати) з боку. У господарському житті обмін благами зазвичай набуває форми торгівлі для людей, фірмами, регіонами, країнами.

Торгівля – це діяльність людей щодо здійснення товарного обміну та акту купівлі-продажу.

Операції з купівлі-продажу продуктів не створюють товар. Тому торгівлю можна зарахувати до послуг.

Обмін? торгівля. Торгівля (обмін за допомогою грошей) відрізняється від обміну, типовою формою якого є бартер (безпосередній обмін одного товару на інший без грошей).

Бартер (від франц. barater – обмінювати) – натуральний товарообмін, у якому одна річ змінюється іншу без грошової оплати, торгова угода, що здійснюється за схемою "товар за товар". Угоди, що ґрунтуються на прямому обміні товарів, називають бартерними.

Комерція (від латів. commercium – торгівля) – торгівельна та торговельно-посередницька діяльність, участь у продажу чи сприяння продажу товарів та послуг. У широкому значенні – підприємницька діяльність.

1.6. Розподіл – 1) дотримання пропорцій, у яких вироблений продукт ділиться між учасниками виробництва, і навіть людьми, які у ньому; 2) поділ виробленого продукту, доходу між які у його виробництві.

1.7. Споживання – використання виробленого продукту (предмети тривалого користування) чи його знищення (продукти харчування та інших.).

1.8. Економічна теоріяяк система знань про управління національною економікою отримала назву «політична економія». Цей термін було введено в науковий обіг на початку XVII ст. французьким економістом Антуаном де Монкретьєном (1575-1621), який у 1615 р. написав книгу «Трактат про політичної економії, присвяченій королю та короні».

1.8.1. Економічна наука вивчає не об'єктивні процеси на кшталт природних явищ, а поведінка людей тих чи інших господарських ситуаціях. Прийнято розрізняти: 1) економіку сім'ї; 2) економіку компанії; 3) економіку регіону; 4) економіку факторів виробництва, товарів та послуг; 5) загально економічні процесиякі впливають не тільки на економіку сім'ї, фірми, регіону або певного ринку, але на всю економічне життякраїни загалом. Перші чотири розділи економічної наукизазвичай називають загальним терміном мікроекономіка, тоді як загальноекономічні процеси належать до макроекономіки.

1) Мікроекономіка - частина економічної науки, що досліджує економічні відносини між окремими господарюючими суб'єктами (споживачі, працівники, фірми), їх діяльність та вплив на національну економіку.

2) Макроекономіка - розділ економічної науки, що досліджує економіку як єдине ціле (проблеми безробіття, бідності, економічного зростання, ролі держави у регулюванні економіки та захисті інтересів суспільства).

3) Економічна теорія обов'язково передбачає розгляд проблем взаємозв'язку національних економікзі світовим господарством. Світова (міжнародна) економіка вивчає закони розвитку світового господарства.

1.8.2. Економічні школи.

Економічні школи – системи поглядів представників різних напрямів економічної думки, які мають своїх основоположників та послідовників, обґрунтовують власну концепцію, намагаються пояснити закони економічного розвитку суспільства та запропонувати основні напрямки подальшого його розвитку.

1) Меркантилізм (від італ. mercante - продавець); представники: Монкретьєн, Стаффорд, Скаруффі, Кольбер, Ордін-Нащокін, Посошков, Петро I; Ідеї: Багатство - це насамперед золото, на яке можна все купити. Його приносить торгівля головним чином зовнішня. Отже, його слід ввозити, не допускаючи вивезення, а тому досліджувати треба тільки сферу звернення.

Меркантилізм (від італійського mercante – торговець, купець) – перша наукова школа в політекономії, а також економічна політика накопичення грошового багатства країни, що спиралася на її положення. Ранній меркантилізм (остання третина 15 – середина 16 ст.) виходив із необхідності проведення політики за допомогою законодавства. Пізній меркантилізм (17 ст) орієнтував на активний протекціонізм, підтримку експансії торгового капіталу, заохочення вітчизняної промисловості.

1.1. Ранній меркантилізм – монетаризм; ідеї: Срібло та золото є єдиною формою багатства. Заборона на вивезення грошей із країни.

1.2. Пізній меркантилізм – протекціонізм (від латів. protectio – заступництво, захист); ідеї: Збільшення експорту промислових товарів, оподаткування іноземних товарів високими митами, заступництво національної економіки.

2) Фізіократи (від грецьк. physis – природа, kratos – влада); представники: Кене; Ідеї: основне джерело багатства країни – сільське господарство, сільськогосподарське виробництво.

3) класична політична економія; представники: Адам Сміт (1723–1790), Давид Рікардо (1772–1823); Ідеї: у створенні суспільного багатства головну роль відіграє сфера виробництва.

4) Марксизм; представники: Карл Маркс (1818–1883); ідеї: трудова теоріявартості + вчення про додаткову вартість (її виробництво досягається шляхом експлуатації пролетаріату, та її присвоєння капіталістами є постійним джерелом збільшення їхнього багатства).

5) Маржиналізм (від франц. marginalis - граничний); представники: Менгер, Джевонс, Вальрас; ідеї: Завдання політичної економії полягає в пошуку найбільш ефективних способіврозподілу обмежених ресурсів та раціонального господарювання. Ціна товару залежить від його корисності та рідкості.

6) Кейнсіанство; Джон Мейнард Кейнс (1883 – 1946); ідеї: необхідність державного регулюванняекономіки з урахуванням аналізу макроекономічних величин.

Кейнсіанство - теорія державного регулювання економіки. Виникло у 2-й пол. 30-х pp. 20 ст., мало істотний вплив на економічну політикуСША (« новий курс» Франкліна Рузвельта), Великобританії та ін. Кейнсіанство досліджує практичні шляхи стабілізації економіки, кількісні зв'язки макроекономічних величин: національного доходу, капіталовкладень, зайнятості, споживання та ін.

Економічна програма: 1) усіляке збільшення витрат державного бюджету, 2) розширення громадських робіт, 3) абсолютне чи відносне збільшення кількості грошей у обігу, 4) регулювання зайнятості та ін.

7) Інституціоналізм (від латів. institutum - встановлення, institutio - звичай) - економічне вчення, що приділяє основне значення ролі, яку відіграють соціальні інститутиу сфері прийняття та спрямованості економічних рішень, їх ефективності та економічної діяльності взагалі. Виникло у ХІХ ст.

представники: Торстейн Веблен, Гелбрейт; ідеї: характер економічного розвитку визначає не ринок сам собою, а вся система економічних інститутів: фірми, профспілки, держава, закони, звичаї, навички, традиції.

8) Монетаризм (Мілтон Фрідман).

Відповіддю до завдань рівня є слово, послідовність букв або цифр. У завданнях встановлення відповідності потрібно записати літери вибраних вами відповідей у ​​правильній послідовності.

В 1. Впишіть поняття, що відповідає визначенню: «Організація діяльності людей, спрямовану створення благ, які здатні задовольнити їхні потреби».

Відповідь: _________________

В 2. Вставте пропущене слово: «Наука економіка належить до розряду наук.

Відповідь:_______________

У 3. У наведеному нижче списку позначте типи економічних систем:

1) Просунута 2) Командна

3) Традиційна 4) Промислова

5) Індустріальна 6) Ринкова

7) Технотронна 8) Змішана

Відповідь: _____________

В 4. Завершіть фразу: «Бажання та можливість споживача купити конкретний товар у конкретний час та у конкретному місці називається …….. »

Відповідь:______________

В 5. Встановіть відповідність між поняттями, що характеризують економіку споживача, наведеними у першому стовпці та їх визначеннями, наведеними у другому стовпці.

О 6. Знайдіть у наведеному нижче списку приклади, що характеризують капітал як фактор виробництва.

1) Будівля заводу 2) Кваліфіковані працівники

3) Верстати 4) Інформація

5) Інструменти 6) Управлінський персонал

Відповідь:_________________

О 7. Економіка є сукупність складних і простих дій, які здійснюють люди у сфері:

1) Виробництва 2) Розподілу

3) Управління державою 4) Підтримання порядку у суспільстві

5) Споживання продуктів праці

Відповідь:______________

В 8. Закінчіть фразу: «Головною метою держави щодо монополій є ……...»

Відповідь:________________

О 9. Встановіть відповідність між формами власності, наведеними у першому стовпці, та прикладами, наведеними у другому.

В 10. Вставте поняття, що відповідає визначенню: «Сукупність громадян працездатного віку (з 15 років – до пенсійного віку), які страждають захворюваннями, що виключають участь у праці, називають ………. »

Відповідь:____________________

Завдання рівня СДайте розгорнуту відповідь.

З 1. Визначте, підприємство якої форми власності ілюструє наступний приклад, і назвіть права його працівників: Працівники підприємства «Старт» прагнуть зробити виробництво ефективнішим, оскільки одержують частину доходу підприємства, володіючи його цінними паперами. Це право на дохід зберігається за ними та після звільнення.

С2. Позначте реальні, а не декларативні переваги ринкової економіки:

· Постійне стимулювання ефективності виробництва.

· Тотожність особистих та суспільних інтересів.

· Ефективне (через індивідуальні, децентралізовані рішення)

· Функціонування та пристосування до змін.

· Забезпечення потреб у порядку їх важливості (спочатку предмети першої необхідності, а потім – розкоші).

· Індивідуальна економічна свобода.

С3. «Конкуренція – життя торгівлі та смерть торговців» (Е. Хаббард)

1) Як розумієте слова Еге. Хаббарда?

2) Чи не є «смерть торговців» проявом антигуманності конкуренції?

3) Які функції конкуренції за умов ринкової економіки?

4) Наведіть два приклади впливу ринку виробництва.

С4. Два економісти вели суперечку на тему: «Чому правильніше приділити більшу увагу в такий складний час, який зараз переживає Росія – економіці чи культурі?». Один запевняв: «Звичайно, економіці! У ній – корінь проблем!» Другий заперечував: «Чи правильно: це? Можливо, істина полягає якраз у зворотній логіці: якщо закинути культуру, освіту, то будь-які початкові успіхи в економіці згодом зійдуть нанівець, оскільки вона не може врешті-решт досягти великих результатів у безкультурному, духовно деградованому суспільстві».

· Яка проблема порушена в цій суперечці?

· Як ви думаєте, хто правий у цій суперечці? Чому?

· Наведіть дві приказки, прислів'я, що ілюструють взаємозв'язок економіки та освіти, економіки та культури.

· Наведіть два приклади сучасної дійсності або з історії, що підтверджують, на вашу думку, правоту одного з тих, хто сперечається.

С5. Прочитайте текст та виконайте завдання до нього.

ПРО РОЗДІЛ ПРАЦІ

Найбільший прогрес у розвитку виробничої сили праці та значна частка мистецтва, вміння та кмітливості, з якими він спрямовується і додається, з'явилися, мабуть, наслідком поділу праці...

Наприклад візьмемо... виробництво шпильок. Робочий, не навчений цьому виробництву (поділ праці зробив останній особливою професією) і не вміє поводитися з машинами, що вживаються в ньому (поштовх до винаходу останніх, ймовірно, теж був дано цим поділом праці), навряд чи може, мабуть, при всьому своєму старанні зробити одну шпильку на день і, принаймні, не зробить двадцяти шпильок. Але при тій організації, яку має тепер це виробництво, воно підрозділяється на ряд спеціальностей, з яких кожна своєю чергою є спеціальним заняттям.

Один робітник тягне дріт. другий випрямляє, третій обрізає... Таким чином, складну працю виробництва шпильок поділено приблизно на вісімнадцять самостійних операцій... Мені довелося бачити... мануфактуру такого роду, де було зайнято лише десять робітників і де, отже, деякі з них виконували по дві та по три різні операції... Ці десять осіб виробляли понад 48 000 шпильок на день.

.. .Поділ праці в будь-якому ремеслі, в яких би розмірах воно не було введено, викликає відповідне підвищення продуктивності праці. Очевидно, відділення праці один від одного різних професій та занять викликалося цією перевагою. Водночас таке виділення зазвичай йде далі в країнах, що досягли вищого ступеня промислового розвитку: те, що у дикому стані суспільства становить роботу однієї людини, у більш розвиненому... виконується кількома.

.. .Кожен окремий працівник стає більш досвідченим і обізнаним у своїй особливій спеціальності; в цілому виробляється більше роботи, і значне збільшення виробництва всякого роду предметів приводить у суспільстві, належним чином керованому, до того загального добробуту, який поширюється і на найнижчі верстви народу.А.Сміт

1) Які економічні проблемирозглядає автор? Вкажіть дві з них.

С6. Вкажіть три способи подолання відчуження працівника від власності, умов та результатів праці.

С7. Із запропонованих проблемних висловлювань виберіть одне й викладіть свої думки щодо піднятої проблеми у вигляді твору-есе на основі використання знань суспільствознавчого курсу, фактів суспільного життя та особистого досвіду.

1. «Безкоштовних сніданків немає». (Бартон Крейн )

2. «Потрібно думати не про те, що нам може стати в нагоді, а лише про те, без чого ми не можемо обійтися» . (Д. Джером)

3. «Гроші не пахнуть», (Веспасіан)

Відповіді на тему Економічна сфера життя суспільства

РІВЕНЬ А

№ завдання Відповідь № завдання Відповідь № завдання Відповідь

РІВЕНЬ В

№ завдання Відповідь
Економіка
Суспільні
2 3 6 8
Попит
1Г 2А 3Б 4В
1 3 5
1 2 5
Підтримка конкуренції
1Б 2А 3Б 4Б 5А 6А

РІВЕНЬ З

С2. п. 1.: внаслідок дії закону «попиту та пропозиції» відбувається постійне стимулювання ефективності виробництва, тобто. прагнення виробника у поліпшенні якості продукції та зменшенні витрат на нього для отримання більшого прибутку; п. 2.: у результаті виникає тотожність особистих та суспільних інтересів, тобто. у рівному виграші перебувають як виробник, і споживач продукції; п. 3.: наслідком є ​​ефективне (через індивідуальні, децентралізовані рішення) функціонування та пристосування до змін; п. 5.: що і забезпечує економічну свободувиробника та споживача. Відповідь допускає інші обгрунтування, які суперечать сенсу суджень.

С3. 1) У ході конкуренції відбувається витіснення неефективних виробництв. 2) Ринок виконує «сануючу» функцію, витісняючи непросто неефективні виробництва, а й ті, які забезпечують потреби споживачів. 3) Функції: цінова - ведеться у вигляді «збивання» цін; нецінова – удосконалення техніки та організації: виробництва, зниження вартості, підвищення якості виробництва. 4) Варіанти прикладів мають відповідати розкриттю сутності проблеми.

С4. Зміст правильної відповіді: 1) У суперечці порушено проблему взаємозв'язку двох сфер життя суспільства - економічної та духовної. 2) У цій суперечці прав другий опонент, оскільки «якщо закинути культуру»; відбудеться загальна деградація суспільства і не буде для кого виробляти продукцію. 3) Допускаються різні приклади, що розкривають сутність проблеми. 4) Наприклад, паровоз батька та сина Черепанових у кріпосній, неосвіченій Росії надовго був забутий. Допускаються різні приклади, що розкривають суть проблеми.

С5. Зміст вірних відповідей завдання до тексту. 1) Відповідь може містити проблеми: суспільство та поділ праці; виробництво та поділ праці; працівник та поділ праці. 2) Відповідь може містити такі позиції: зростання продуктивності праці; збільшення обсягів виробництва; зростання добробуту громадян; зростання кваліфікації працівників. 3) Можуть бути наведені приклади: відділення професій та спеціальностей один від одного; підвищення продуктивність праці; впровадження нової техніки та технологій. 4) У відповіді може бути, наприклад, такі позиції: рівень кваліфікації працівників; технічний прогрес; розподіл праці.

Щоб відповісти на таке запитання, як що таке економіка, ми повинні розібратися в багатьох проблемах економіки. І найперше, що нам треба зробити, – з'ясувати, що ж таке «економіка». Завдання це тим більше суттєве, що в російській мові термін «економіка» має два значення.

По-перше, так називають спосіб організації діяльності людей, спрямованої створення благ, необхідні їм споживання. Синонімом цього є поняття «господарство».

По-друге, «економіка» (або «економіці» – як заведено писати в англомовних країнах) позначає науку, яка досліджує, як люди використовують наявні обмежені ресурси для задоволення своїх необмежених потреб у життєвих благах. Сама назва цієї науки була дана великим вченим Стародавню ГреціюАристотелем шляхом з'єднання двох слів: "ейкос" - "господарство" і "номос" - "закон", так що "економіка" в буквальному перекладі з давньогрецької означає "закони господарства". Оскільки економічна наука вивчає поведінку людей, вона належить до категорії громадських (соціальних) наук, як і історія чи філософія, хоча застосовувані у ній методи дослідження припускають ширше використання математики та різноманітних графіків. Деякі з них ви зустрінете і на сторінках цього підручника – за їх допомогою вам буде легше розібратися по суті різних економічних процесів та логіці поведінки учасників господарської діяльності.

Економіка- Наука, що вивчає поведінку учасників процесу господарської діяльності.

В економічному житті є три головні учасники: сім'ї, фірми та держава. Вони взаємодіють між собою, координуючи свою діяльність як безпосередньо, так і через ринки факторів виробництва (тобто ресурсів, за допомогою яких можна організувати виробництво благ) та споживчих товарів (благ, які безпосередньо споживаються людьми).

Важко переоцінити роль, яку відіграють в економічному житті суспільства фірми та держава.

І все ж таки головні діючі лицяекономіки – людина, сім'я.

Справа в тому, що саме задля задоволення потреб людей, їх конкретних потреб у благах і має здійснюватися господарська діяльністьв будь-якій країні.

Блага- все, що цінується людьми як задоволення своїх потреб.

Крім того, діяльність і фірм, і державних організацій, Так само як і події на тих чи інших ринках, визначається рішеннями, які приймають люди.

Ось чому економічна наука вивчає не об'єктивні процеси на кшталт природних явищ, а поведінка людей тих чи інших господарських ситуаціях. Ця поведінка визначається суб'єктивними бажаннями та інтересами людей, формування яких має загальні раціональні підстави. Досліджуючи їх, економічна наука допомагає людям, фірмам та державі краще передбачати наслідки своїх рішень у сфері економіки.

Прийнято розрізняти:

  1. економіку сім'ї (тобто економічні процеси, пов'язані з господарством, яке веде самотня людина чи група близьких людей, що живуть разом);
  2. економіку фірми (тобто економічні процеси, пов'язані з діяльністю організацій, які виробляють блага на продаж);
  3. економіку регіону (тобто економічні процеси, пов'язані з діяльністю фірм, розташованих у певному регіоні країни, та людей, які там живуть);
  4. економіку ринків факторів виробництва, товарів та послуг (тобто економічні процеси, пов'язані з купівлею-продажем благ, що безпосередньо споживаються людьми або використовуються для організації діяльності фірм); Чинники виробництва- ресурси, використовувані людьми до створення життєвих благ.
  5. загальноекономічні процеси (тобто процеси, які впливають не тільки на економіку сім'ї, фірми, регіону або певного ринку, а й на все економічне життя країни загалом).

Перші чотири розділи економічної науки зазвичай називають загальним терміном. мікроекономіка», тоді як вивчення загальноекономічних процесів – турбота макроекономіки.

ЕКОНОМІКА 11 кл. тестова робота

А1. Поняття «економіка» спочатку означало:

1) управління сільським маєтком

2) мистецтво ведення домашнього господарства

3) натуральний обмін

4) грошовий обіг

A2. Чи вірні такі міркування про економіку?

А. Економіка - наука про господарство, способи його ведення людьми, відносини між людьми в процесі виробництва та обміну товарів. Б. Економіка - це господарство, яке використовується людьми для забезпечення життя, задоволення потреб шляхом створення необхідних благ, умов та засобів існування.

1) вірно лише А

2) вірно тільки У

3) вірно А та Б

4) обидві судження невірні

А3. Сумарна вартість усіх кінцевих товарів та послуг, вироблених на території країни за рік, відображає наступний економічний показник:

1) національний дохід

2) валовий національний продукт

3) продуктивність праці

4) валовий оборот

А4. Поведінка виробника в ринковій економіці на відміну від командно-адміністративної характеризує:

1) економне ставлення до ресурсів

2) економічна самостійність

3) дотримання трудової етики

4) прагнення підвищувати кваліфікацію

А5. До основних функцій держави у ринковій економіці належить:

1) встановлення необхідних обсягів виробництва

2) забезпечення захисту прав власників

3) регулювання ціноутворення

4) розподіл ресурсів між виробниками

А6. Економічні відносини виробників та споживачів, засновані на взаємовигідному обміні, - це:

1) розподіл праці

2) конкуренція

3) ринок

4) спеціалізація

А7. Чи вірні такі міркування про попит та пропозицію?

А. Попит знаходиться у прямій залежності від ціни товару.

Б. Пропозиція знаходиться у зворотній залежності від ціни товару.

1) вірно лише А

2) вірно лише Б

3) вірно А та Б

4) обидві судження невірні

А8. На збільшення споживчих витрат впливає:

1) збільшення прибуткового податку

2) зниження соціальних виплат

3) збільшення споживчих доходів

4) зниження продуктивності праці

А9. Економіка, головним чином, покликана:

1) робити багатих ще багатшими

2) забезпечувати доходи підприємцям

3) задовольняти суспільні потреби

4) збільшувати кількість власників

А10. Якщо попит вищий за пропозицію, то ціна на товар:

1) не зміниться

2) виросте

3) впаде

4) коливатиметься

А11. Під ринком розуміється:

1) місце продажу товарів

2) місце виробництва товарів

3) система економічних відносин щодо купівлі-продажу товарів

4) конкурентна боротьба між виробниками

А12. Економічний розвитоккраїни визначається:

1) її бюджетом

2) ВВП

3) витратами на освіту

4) кількістю підприємств

А13. Економіка як наука вивчає:

1) дія об'єктивних законів історії

2) способи виробництва та розподілу матеріальних благ

3) систему ознак, що визначає соціальну структуру

4) принципи та норми здійснення державної влади

А14. Виробники хочуть продавати продукцію за високими цінами, а споживачі купувати її за низькими цінами. У ринковій економіці цей конфлікт вирішується за допомогою:

1) уряду

2) об'єднання підприємців

3) фінансових органів

4) конкуренції

А15. Регулюючи обсяги виробництва, держава приймає плани, обов'язкові для виробника за економічної системи:

1) ринковою

2) традиційної

3) командної

4) змішаною

А16. Чи вірні такі міркування про цілі макроекономічного розвитку в умовах ринку?

А. Метою макроекономічного розвитку є підтримання повної зайнятості працездатного населення.

Б. Метою макроекономічного розвитку є зміна форми власності окремого підприємства.

1) вірно лише А

2) вірно лише Б

3) обидва судження вірні

4) обидві судження невірні

В 1. Впишіть поняття, яке відповідає визначенню:

«Організація діяльності людей, спрямовану створення благ, які здатні задовольнити їхні потреби».

Відповідь:

В 2. Вставте пропущене слово: «Наука економіка належить до розряду наук».

Відповідь:

ВЗ. У наведеному нижче переліку позначте типи економічних систем:

1) Просунута

2) Командна

3) Традиційна

4) Промислова

5) Індустріальна

6) Ринкова

7) Технотронна

8) Змішана

Відповідь:

В 4. Завершіть фразу: «Бажання та можливість споживача купити конкретний товар у конкретний час та у конкретному місці називається

Відповідь:

В 5. Економіка є сукупність складних і простих дій, які здійснюють люди у сфері:

1)Виробництва

2) Розподілу

3) Управління державою

4) Підтримання порядку у суспільстві

5)Споживання продуктів праці

З 1. Позначте реальні, а не декларативні переваги ринкової економіки:

Постійне стимулювання ефективності виробництва.

Тотожність особистих та суспільних інтересів.

Ефективне (через індивідуальні, децентралізовані рішення)

функціонування та пристосування до змін.

Забезпечення потреб у порядку їх важливості (спочатку предмети

першої необхідності, а потім – розкоші).

Індивідуальна економічна свобода.

С2. «Конкуренція – життя торгівлі та смерть торговців». (Е. Хаббард)

1) Як розумієте слова Еге. Хаббарда?

2) Чи не є «смерть торговців» проявом антигуманності конкуренції?

3) Які функції конкуренції за умов ринкової економіки?

4) Наведіть два приклади впливу ринку виробництва.

ВІДПОВІДІ

1

Відповідь

Економіка

Суспільні

2.3,6,8

Попит

1,2,5

З 1.

п. 1.: внаслідок дії закону «попиту та пропозиції» відбувається постійне стимулювання ефективності виробництва, тобто. прагнення виробника у поліпшенні якості продукції та зменшенні витрат на нього для отримання більшого прибутку;

п. 2.: у результаті виникає тотожність особистих та суспільних інтересів, тобто. у рівному виграші перебувають як виробник, і споживач продукції;

п. 3.: наслідком є ​​ефективне (через індивідуальні, децентралізовані рішення) функціонування та пристосування до змін;

п. 5.: що забезпечує економічну свободу виробника і споживача. Відповідь допускає інші обгрунтування, які суперечать сенсу суджень.

С2.

1) У ході конкуренції відбувається витіснення неефективних виробництв.

2) Ринок виконує «сануючу» функцію, витісняючи непросто неефективні виробництва, а й ті, які забезпечують потреби споживачів.

3) Функції:

цінова - ведеться у вигляді «збивання» цін;

нецінова - удосконалення техніки та організації виробництва, зниження вартості, підвищення якості виробництва.

4) Варіанти прикладів мають відповідати розкриттю сутності проблеми.